Otyłość brzuszna – dieta i leczenie

Otyłość Brzuszna


Otyłość brzuszna, która nazywana jest też otyłością centralną, androidalną, czy typu „jabłko”, stanowi niewątpliwie problem estetyczny. Jednak znacznie ważniejsze jest to, że może stać się ona początkiem poważnych problemów zdrowotnych (w związku z tym, że tłuszcz odkłada się blisko istotnych narządów wewnętrznych). Dlatego należy robić wszystko, by skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej – nie narażając się tym samym na różne choroby.

 

Jakie mogą być skutki otyłości brzusznej?

 

Do tego rodzaju otyłości mogą doprowadzić: nieodpowiednia (niezdrowa i bardzo kaloryczna) dieta oraz nieustanny brak aktywności fizycznej. Jednak do odkładania się tkanki tłuszczowej akurat na brzuchu, przyczyniają się także inne rzeczy. Może być to np. brak równowagi w gospodarce hormonalnej, życie w permanentnym stresie oraz zażywanie leków (szczególnie hormonalnych). Nieleczona otyłość brzuszna (która częściej dotyka mężczyzn) może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Można wśród nich wymienić:

  • choroby metaboliczne,
  • cukrzycę,
  • choroby układu krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżycę,
  • upośledzenie pracy serca,
  • zawał albo udar,
  • nowotwory: trzustki lub jelita grubego.

Jak więc widać, otyłość centralna nie jest jedynie kwestią estetyczną i dlatego nie można jej lekceważyć.

 

Dieta na otyłość brzuszną

 

Jeśli chodzi o to jak pozbyć się otyłości brzusznej, to jednym z działań będzie na pewno wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej diety. Posiłki muszą dostarczać energii i wartości odżywczych, ale nie mogą być nazbyt kaloryczne. Jadłospis powinien opierać się na warzywach i owocach, produktach pełnoziarnistych, tłuszczu roślinnym (np. oliwie z oliwek), białym mięsie, chudym nabiale i rybach morskich. W zdrowej diecie nie może zabraknąć też produktów z dużą zawartością błonnika pokarmowego oraz świeżych ziół, wody, zielonej herbaty i świeżo wyciskanych soków (przede wszystkim warzywnych). Z jadłospisu trzeba natomiast usunąć tłuste mięsa, ciężkie sosy, słodycze i dania typu fast-food. Oczywiście w przypadku pozbywania się i leczenia otyłości brzusznej, taka zdrowa dieta nie może być jedynie przejściowa – ma być ona stałą zmianą nawyków żywieniowych.

 

Jak leczyć otyłość brzuszną?

 

Oczywiście bardzo ważna jest zdrowa dieta, a także zmiana ogólnego stylu życia. Wskazane jest więc poddawanie się codziennej aktywności fizycznej, która będzie wspomagać proces odchudzania. Początkowo musi być umiarkowana, ale stopniowo należy ją rozwijać. Oczywiście ćwiczenia powinny zostać dostosowane do predyspozycji danej osoby. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że leczenie otyłości brzusznej, szczególnie z wiekiem, nawet mimo przestrzegania wymienionych powyżej zasad staje się coraz trudniejsze. Warto więc poszukać sposobów, które mogą skutecznie wspomóc cały proces. Doskonałym rozwiązaniem stać się może np. wspieranie zdrowej diety odpowiednią suplementacją – w formie preparatów odchudzających zawierających naturalne składniki. Mogą one przyczynić się do uzyskania znacznie lepszych wyników podejmowanych działań, a co za tym idzie – do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób związanych z otyłością brzuszną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *